Muscimol

Muscimol - Zlúčenina magických hubiek

 

 

 

Amanita muscaria, bežne známa ako muchotrávka červená, zaujme svojim rozprávkovým vzhľadom s jasne červenými klobúčikmi zdobenými bielymi škvrnami. Táto ikonická huba, pravdepodobne najstarší ľudstvu známy halucinogén, vybočuje z radu psychoaktívnych húb a ponúka cestu, ktorá sa výrazne líši od tej, ktorú poskytujú známejšie druhy magických húb obsahujúce psilocybín a psilocín.

 

 

Článok slúži iba na vzdelávacie účely. Viac o tom ako nakladať s informáciami na našich stránkach nájdete v našom vyhlásení zodpovednosti na konci článku.

 

 

Muchotrávka červená vs huby s psilocybínom

Zatiaľ čo "magické huby" obvykle označujú druhy obsahujúce psilocybín, Amanita muscaria alebo muchotrávka červená sa od nich líšia ako vzhľadom, tak aj psychoaktívnou cestou. Psilocybínové huby s tlmenejšími farbami vďačia za svoje účinky psilocybínu a psilocínu, ktoré pôsobia na serotonínové receptory a vyvolávajú transcendentné stavy a hlboké duševné prejavy.

Naproti tomu huby Amanitas, často spájané s bájnou muchotrávkou, sa prostredníctvom svojich účinných látok: muscimolu, kyseliny iboténovej av menšom množstve muskarínu zapájajú do inej časti chémie mozgu, predovšetkým do neurotransmiterových receptorov GABA. Tieto látky navodzujú v malom množstve zážitok, ktorý sa netýka príliš psychedelických vizuálnych vnemov, ako skôr sedatívnych, snových stavov, čím sa Muchotrávky odlišujú ako jedinečná trieda psychoaktívnych húb. Tieto látky obsiahnuté v muchotrávke však môžu byť na rozdiel od psilocybínových húb životu nebezpečné, a preto vyžadujú vysokú pozornosť.

 

 

Muscimol vs psilocybín

Na svete môžeme nájsť viac ako 200 druhov húb obsahujúcich psilocybín a psilocín. Psilocín je primárna látka vyvolávajúca psychedelické účinky. Obe tieto látky pôsobia primárne na serotonínové receptory v mozgu.

Psilocybín a psilocín sú blízko príbuzné zlúčeniny obsiahnuté v magických hubách. Hlavný rozdiel medzi nimi spočíva v ich chemickej štruktúre a spôsobe fungovania v tele. Psilocybín je preliečivo, čo znamená, že nie je aktívna vo svojej pôvodnej forme. Po požití telo metabolizuje psilocybín na psilocín, čo je zlúčenina, ktorá skutočne vyvoláva psychedelické účinky. Psilocín priamo interaguje so serotonínovými receptormi v mozgu, čo vedie k zmene vnímania, nálady a myšlienkových procesov. Táto metabolická premena je nevyhnutná pre vznik psychoaktívnych účinkov, čím sa rozlišuje rola psilocybínu ako prekurzora a psilocínu ako účinnej látky.

 

 

Muchotrávky však na serotonínové receptory nepôsobia. Ich hlavná psychoaktívna zložka, muscimol, pôsobí na centrálnu nervovú sústavu tým, že sa zameriava na GABA receptory, čo vedie k stavu, ktorý je niekde medzi sedatívne-hypnotickým a psychedelickým zážitkom. Kyselina iboténová, ďalšia významná zlúčenina v Muchotrávkach, pôsobí na glutamátové receptory a môže sa premeniť na muscimol, čo zvyšuje psychoaktívny profil tejto huby. Na druhú stranu je kyselina ibotenovová ako taká pre telo toxická. Najnebezpečnejší je potom muskarin, ktorý môže byť aj v malom množstve smrteľný. Preto sa pre muchotrávkové produkty používa výhradne čistý muscimol, ktorý môže byť aj rizikový, a preto si vyžaduje veľkú pozornosť.

 

 

Muscimol

Muscimol je psychoaktívna látka, ktorá sa nachádza v hubách rodu Amanita. Pôsobí ako agonista na receptory GABA-A v mozgu, čo vedie k sedatívnym a hypnotickým účinkom. Táto zlúčenina je zodpovedná za psychoaktívne vlastnosti niektorých húb. Viac o vlastnostiach tejto látky sa môžete dočítať v našom článku o účinkoch, rizikách a predávkovaní.

 

Kyselina iboténová

Kyselina iboténová je neurotoxická zlúčenina, ktorá sa nachádza v hubách rodu Amanita. Napodobňuje neurotransmiter glutamát a môže sa premeniť na muscimol, čím zosilňuje jeho psychoaktívne účinky. Kyselina iboténová je spájaná s neurotoxickými aj psychoaktívnymi účinkami týchto húb.

 

Muskarin

Muskarin je toxín vyskytujúci sa v niektorých druhoch húb. Ovplyvňuje parasympatický nervový systém stimuláciou muskarínových acetylcholínových receptorov. To vedie k príznakom, ako je zvýšené slinenie, potenie a nevoľnosť. Toxické účinky muskarínu sú predovšetkým na autonómny nervový systém. Muskarin môže byť aj pri veľmi malom množstve smrteľný.

 

 

Liečebné využitie magických húb a ich právny status

Ako huby s psilocybínom, tak Muchotrávky preukázali potenciál pre liečebné využitie. Psilocybín bol skúmaný pre svoj potenciál pri liečbe rôznych porúch, vrátane depresie, úzkosti a závislosti. Muchotrávky sú so svojimi jedinečnými zlúčeninami tiež veľmi sľubné, najmä pri liečbe úzkosti, stresu a podpore spánku.

Legálnosť týchto húb sa líši. Psilocybínové huby sú v mnohých krajinách prísne regulované alebo zakázané kvôli svojim silným psychoaktívnym účinkom. Naproti tomu Muchotrávky spadajú do šedej zóny, primárne preto, pretože sú brané ako jedovaté a pretože kombinácia obsiahnutých látok priamo v Muchotrávke spôsobuje otravu a smrť. Niektoré štáty však muscimol na zozname zakázaných látok majú.

 

 

 

Zhrnutie

Muchotrávky a psilocybínové huby predstavujú dve odlišné cesty v oblasti psychoaktívnych húb, z ktorých každá má svoju jedinečnú históriu, chémiu a účinky. Muchotrávka červená so svojimi sedatívnymi a snami vyvolávajúcimi vlastnosťami ponúka psychoaktívny zážitok, ktorý kontrastuje s transcendentnými a vizuálnymi cestami, ktoré poskytujú huby s psilocybínom. S pokračujúcim výskumom bude jasnejší celý potenciál a riziká týchto fascinujúcich húb, čo môže otvoriť nové možnosti terapeutického využitia a rozšíriť naše chápanie vedomia a duševného zdravia.

 

 

Informácie uvedené v tomto článku nie je možné chápať ako odborné rady, ani s nimi nemožno takto zaobchádzať. Tieto informácie slúžia iba na vzdelávacie účely. Viac sa môžete dočítať v našom

Vyhlásenie o Zodpovednosti

Späť do obchodu
Používáme ověření věku Adulto